Škola čar a kouzel v Bradavicích

22. ledna 2011 v 18:11 | Michal |  Informace
my-harry-potter-world.blog.cz
Škola čar a kouzel v Bradavicích je fiktivní škola v příbězích o Harrym Potterovi.
Škola byla před více než tisíci lety založena čtyřmi největšími čarodějkami a čaroději té doby - Godrikem Nebelvírem, Helgou z Mrzimoru, Rowenou z Havraspáru a Salazarem Zmijozelem. Podle nich byly pojmenovány čtyři koleje - Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Heslem školy je Draco dormiens nunquam titillandus - "Nikdy nelechtej spícího draka". Existuje také hymna Bradavic.

Koleje:


Studium:

Škola má sedm ročníků. V 5. ročníku studenti skládají zkoušky NKÚ (náležitá kouzelnická úroveň) a vybírají si předměty, které chtějí dále studovat na OVCE (ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny). Ty skládají v závěru 7. ročníku. V Bradavicích se vyučuje široké spektrum předmětů všelijak souvisejících s budoucím povoláním studentů. Dělí se na povinné (studenti je musí studovat každý rok až do NKÚ) a volitelné (od 3. ročníku si zvolí další minimálně dva předměty, ze kterých pak stejně jako z povinných skládají NKÚ). Povinnými předměty jsou přeměňování, obrana proti černé magii, bylinkářství, kouzelné formule, lektvary, dějiny čar a kouzel a astronomie. V prvním ročníku mají studenti navíc létání na koštěti. Pro studium od třetího ročníku si studenti mohou vybrat z předmětů jasnovidectví, péče o kouzelné tvory, věštění z čísel, studium mudlů a starodávné runy. Po dovršení plnoletosti se mohou studenti zapsat do kurzů přemisťování.

Předměty:

Přeměňování

Přeměňování je umění měnit vlastnosti objektu. Studenti učí přeměňovat věci (např. sirku) v jiné věci (např. jehlu). Patří mezi nejdůležitější předměty. Tento předmět učí Harryho po celou dobu profesorka Minerva McGonagallová. V pátém díle McGonagallová říká, že předmět vyučuje již 39 let  McGonagallová je zvěromág, umí se přeměnit v kočku. V době, kdy byl ředitelem Bradavic Armando Dippet, učil přeměňování Albus Brumbál.

Obrana proti černé magii

V obraně proti černé magii se studenti učí obranné techniky před černou magií a chránit se před zlými stvořeními. Součástí je také praxe v obranných kouzlech a teorie o kletbách, se kterými se mohou setkat kouzelníci mimo školu. Učitelé předmětu se velmi často střídají, během Harryho studia nevydržel žádný z nich déle než rok. Někteří říkají, že post profesora obrany proti černé magii, je zakletý a to od té doby, co o něj žádal Lord Voldemort. Rowlingová jednou prohlásila, že po Voldemortově smrti kletba zmizela a v době mezi poslední kapitolou sedmého dílu a epilogem předmět učila jedna osoba. V době Voldemortova studia učila obranu profesorka Galatea Merrythoughtová. Po jejím odchodu se o místo ucházel Voldemort, ale Brumbál ho odmítl a začala éra učitelů na jeden rok. Během Harryho studia se na postu profesora obrany proti černé magii postupně vystřídali Qirinus Quirrell, koktavý muž s turbanem okolo hlavy, ovládaný Voldemortem, Zlatoslav lockhart, známý bojovník s černou magií, který ovšem o svých činech lhal a ve skutečnosti byl zbabělý, Remus Lupin, dávný přítel Jamese Pottera a snad nejoblíbenější profesor tohoto předmětu, Alastor Moody, bývalý bystrozor, ve skutečnosti však přestrojený smrtijed Barty Skrk ml., Dolores Umbridgeová, neoblíbená profesorka dosazená ministerstvem kouzel, Severus Snape, který místo získal po dlouhých letech úsilí o něj, a Amycus Carrow, smrtijed dosazený Voldemortem. Styl učení jednotlivých profesorů se lišil. Zatímco během Lockharta studenti pouze předčítali z jeho knih, v Lupinově a Moodyho éře se zaměřovali na praxi. Harryho ročník se u Lupina učil bránit nebezpečným tvorům, u Moodyho kletbám. Za Umbridgeové naopak praktické cvičení úplně vymizelo a byla vyučována pouze teorie, což bylo důvodem vzniku tzv. Brumbálovy armády, studentské skupiny vedené Harrym, která studenta učila obranná kouzla i používat. Snape učil Harryho ročník zejména užívání kouzel bez vyslovení kouzelné formule. Během působení Amycuse Carrowa se obrana proti černé magii změnila ve vyučování černé magie.

Bylinkářství

Bylinkářství se zabývá kouzelnými rostlinami, pečováním o ně, jejich využitím a bojem s nimi. Vyučuje se ve sklenících, kde jsou jednotlivé rostliny pěstovány a které mají různé stupně, podle nebezpečnosti. Vyučuje je profesorka Pomona Prýtová. V epilogu posledního dílu série se také dozvídáme, že generaci Harryho dětí v bylinkářství vyučuje Neville Longbottom, Harryho spolužák

Kouzelné formule

Kouzelné formule vyučuje malý profesor Filius Kratiknot, který si stoupá na velký stoh knih aby viděl na žáky. V kouzelných formulích se žáci učí kouzla jako Lumos (z hůlky vytryskne světlo) nebo Alohomora (otevře zamčený zámek). K vytváření formulí se používá latina, například přivolávací kouzlo Accio je z latinského accire (volat či přivolávat).

Lektvary

V lektvarech se studenti učí namíchat různé lektvary s kouzelnými efekty. To vyžaduje používání správných surovin ve správném množství a ve správném čase a teplotě. Na otázku, zda může lektvar uvařit mudla, odpověděla Rowlingová: "Lektvary se zdají jako mudlům nejbližší předmět. Ale přijde bod, kdy potřebujete více než jen míchat." V době Harryho studia lektvary vyučuje Severus Snape, a to od prvního do pátého ročníku. Když Snape v šestém díle odchází na místo profesora obrany proti černé magii nahrazuje ho Horácio Křiklan, který lektvary učil již dříve. V knihách mnohdy najdete i návod jak některý lektvar připravit - Severus Snape se v první knize zmiňuje, že Doušek živé smrti vyrobíte pomocí Rozdrceného kořene Asfodelu a výluhu z pelyňku.

Dějiny čar a kouzel

Dějiny čar a kouzel jsou jediným předmětem, který vyučuje duch - profesor Cuthbert Binns.Ten prý "kdysi usnul před krbem ve sborovně a své tělo tam nechal" Vzhledem k tomu, že mluví monotónním hlasem a bez přestávky je považován za nejnudnější předmět v Bradavicích. Mezi témata předmětu patří např. vzpoury skřetů, války s obry nebo původ čarodějnického utajení. Harry dostane z tohoto předmětu u NKÚ H - "Hrozné". Hermiona samozřejmě V.

Astronomie

Astronomie je jediným předmětem v Bradavicích, který má svého přímého protějška ve skutečném světě. Tento předmět vyučuje profesorka Sinistrová na astronomické věži, nejvyšší věži Bradavického hradu, v noci. V rámci tohoto předmětu mohou studenti opustit své koleje po večerce. Žáci se zde učí poznávat souhvězdí, planety i jednotlivé hvězdy.

Létání na koštěti

Létání na koštěti se vyučuje pouze v prvním ročníku a žáci se zde pod vedením madam Hoochové, zároveň také rozhodčí ve famfrpálu učí létat na koštěti.

Péče o kouzelné tvory

V péči kouzelné tvory se studenti učí starat se o různá magická stvoření. Hodiny se odehrávají mimo hrad. Na začátku Harryho studia, v době, kdy ale Harry tento předmět nestuduje, vyučuje předmět profesor Silvanus Kettleburn, který ale později odejde do penze, "aby mohl více času věnovat péči o své zbývající končetiny" Po něm se vyučování ujme Rebeus Hagrid, který je několikrát, mj. poté, co ho z místa odvolá Umbridgeová, bradavická vrchní vyšetřovatelka, zastupován profesorkou Červotočkovou.

Jasnovidectví

V jasnovidectví se studenti učí předpovídat budoucnost, např. věštěním z dlaně, čajových lístků, z kříšťálové koule. Učí jej profesorka Sibylla Trelawneyová, která studenty neustále děsí zvěstmi o smrti. Profesorka McGonagallová tvrdí, že jasnovidectví je jedním z nejnepřesnějších odvětví magie. Naproti tomu zastánci jasnovidectví, včetně profesorky Trelawneyové, tvrdí, že k němu je potřeba zvláštní dar - tzv. vnitřní oko. Poté, co je profesorka Trelawneyová odvolána vrchní vyšetřovatelkou Umbridgeovou, učí předmět kentaur Firenze. Po odchodu Umbridgeové se Firenze a Trelawneyová o předmět dělí. Učebna jasnovidectví se nachází v jedné z věží, do místnosti se vstupuje stříbrným žebříkem. Kentaurova učebna vypadá jako mýtina v lese a je ve spodních patrech hradu.

Věštění z čísel

Věštění z čísel, neboli numerologie, souvisí s magickými vlastnostmi čísel. Vzhledem k tomu, že Harry tento předmět nestuduje, mnoho se o něm neví, ale je to oblíbený předmět Hermiony. Vyučuje ho profesorka Vectorová.

Studia mudlů

Studia mudlů se zabývají studiem nekouzelnického světa z pohledu kouzelníků. Slouží především k tomu, aby se čarodějové dokázali krýt v mudlovském světě. Předmět učila Charita Burbageová, která zemře rukou lorda Voldemorta v první kapitole posledního dílu, protože ve svém předmětu ukazovala mudly v dobrém světle. Po ovládnutí školy smrtijedy se vyučování ujala Alekto Carrowová, která žáky učila o zkaženosti mudlů.

Starodávné runy

Starodávné runy jsou převážně teoretický předmět zabývající se luštěním starodávných run. Z postav série jej studuje pouze Hermiona. Učí ho profesorka Bathsheda Babbling.

Místa v Bradavicích:

Tajemná komnata

Tajemná komnata je místnost v podzemí pod bradavickým hradem, je důležitá zejména pro děj knihy Harry Potter a Tajemná komnata. Podle legendy komnatu postavil jeden ze zakladatelů Bradavic Salazar Zmijozel, který se neshodl s ostatními zakladateli v otázce přijímání studentů mudlovského původu původu. Před svým odchodem ze školy ukryl v komnatě baziliška - obřího hada, který má po příchodu Zmijozelova dědice pomoci vyčistit školu od mudlovských kouzelníků. Komnata se v historii Bradavic otevřela dvakrát - poprvé ji otevřel Tom Raddle v průběhu svých studií, podruhé komnatu otevře Ginny Weasleyová pod vlivem jednoho z Voldemortových viteálů - Raddleova deníku. Při prvním otevření komnaty zemřela Ufňukaná Uršula, z níž se pak stal duch, která byla v umývárně, která je vchodem do Tajemné komnaty. Uršulin duch tuto umývárnu pak celá léta obývá. Do komnaty se lze dostat pomocí hadího jazyka. Díky tomu se tam dostal ve druhém ročníku Harry, když šel spolu s Ronem a Lockhartem osvobodit Ginny. Nicméně do komnaty se podařilo vstoupit i Ronovi v sedmém díle, když pouze napodobil to, co dříve řekl Harry. Ron se do komnaty vydal spolu s Hermionou, aby získali baziliškovy zuby - jeden z nástrojů ke zničení viteálů.

Komnata nejvyšší potřeby

Komnata nejvyšší potřeby je skrytá místnost v bradavickém sedmém patře. Zjevuje se pouze, když ji někdo potřebuje a je pak vybavena vším, co dotyčný žádá. Poprvé je zmíněna při vánočním plese Brumbálem, který vypráví, jak jednou musel na záchod a dostal se do místnosti s výstavou nočníků, ale později, když se vracel, aby si ji lépe prohlédnul, už ji nemohl nalézt. V pátém díle ji využijí Harry, Ron, Hermiona a další studenti, jako cvičebnu pro Brumbálovu armádu. Předtím ji Dobby používal, když potřeboval zotavit opilou Winky, Fred a George Weasleyovi se tam zase dostali, když utíkali před Filchem, tehdy se zjevila jako přístěnek na košťata. Profesorka Trelawneyová tam schovávala prázdné lahve od cherry. V šestém díle ji Harry využije k úkrytu své učebnice lektvarů, která kdysi patřila princi dvojí krve a bylo v ní uvedeno kouzlo sectumsempra, která použil proti Dracovi. Ve stejném roce je v Komnatě nejvyšší potřeby ukryta také rozplývavá skříň, kterou opravuje Draco Malfoy. Ta pomůže proniknout do školy smrtijedům, kteří pak zapříčiní smrt Brumbála. V sedmém díle poslouží Komnata nejvyšší potřeby jako útočiště pro studenty vzpírající se praktikám smrtijedů Carrowých, kteří učí během vlády smrtijedu v Bradavicích obranu proti černé magii a studia mudlů. Na konci sedmého dílu je v ní také nalezen havraspárský diadém, jeden z Voldemortových viteálů.

Zajímavosti:

Školní rok v Bradavicích trvá od 1. září do 30.června. Na Vánoce většina studentů jezdí domů. Do školy jsou dopravováni Bradavickým expresem z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště devět a tři čtvrtě přesně v jedenáct hodin. Vlak přijede na nástupiště v Prasinkách a odtamtud jsou studenti dopraveni do školy buď lodičkami (1. ročník) s Hagridem, nebo kočáry taženými testrály (2. až 7. ročník). Škola sídlí ve velkém hradě plném tajných chodeb. Každá kolej má svou společenskou místnost v jedné z věží (vyjma Zmijozelu, který ji má ve sklepení) a studenti se vždy scházejí ve Velké síni k snídani, obědu a večeři. V této místnosti se také konají zahajovací a závěrečné ceremoniály. K hradu přiléhají rozsáhlé školní pozemky zahrnující Zapovězený les, černé jezero a Famfrpálové hřiště. V čele Bradavické školy je ředitel dosazený správní radou. Každá kolej má svého ředitele, z nichž jeden je také zástupcem ředitele školy. Poslední známá sestava:
  • Albus Brumbál (ředitel), od r. 1997
  • Minerva McGonagallová (zástupkyně ředitele a ředitelka Nebelvíru)
  • Severus Snape (ředitel Zmijozelu), od roku 1997 do roku 1998 ředitel celé školy, do roku 1997 byl ředitelem zmijozelské koleje Horacio Křiklan.
  • Pomona Prýtová (ředitelka Mrzimoru)
  • Filius Kratiknot (ředitel Havraspáru)
V sedmém díle se v Bradavicích odehrává rozhodující Bitva o Bradavice.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 eu-hogwarts eu-hogwarts | 16. září 2012 v 0:18 | Reagovat

Nová Bradavická škola, která tu ještě nebyla! Přihlašte se jako profesor, nebo student a zažijte, co jste ještě nezažili! http://eu-hogwarts.webnode.cz/

2 Anonymka Anonymka | E-mail | 5. listopadu 2012 v 9:18 | Reagovat

Ahoj, chtěla jsem ti říct jen pár informací ohledně posledních Zajimavostí... Bohužel máš uvedené mylné informace o tom kdy byl Brumbál ředitelem školy... kniha je psaná sice v dnešní době ale atmosféra se situuje na dobu před tím... pokud si četl(a) knížky tak víš... ale pokud ne tak se podívej na sedmý díl kde je napsané kdy se narodily Lily a James Potterovi a podle toho si to můžeš vše odvodit ;) rozhodně nesuď podle filmu kde v šestém nebo sedmém díle zničé most Milenium který je postavený až v roce 2000 (menší chyba scénaristů) ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama