Leden 2011

Budu působit na jiném blogu + zpráva pro SB

25. ledna 2011 v 7:58 | Michal
my-harry-potter-world.blog.cz
Jak už název napovídá, už asi pře dvěma dny jsem se stal spoluadminem AnNe ( weasley-guys.blog.cz ) a na tento blog už nebudu nic přidávat, jelikož je asi blbost vést dva blogy o Harrym Potterovi.

Pro SB:
Pokud nemáte ve spřátelených blozích blog weasley-guys.blog.cz, tak mi tam můžete napsat a my si vás na 100% přidáme.

Kelly Mcdonald chtěla původně hrát Tonksnovou

23. ledna 2011 v 11:32 | Michal |  Novinky - Denní věštec
my-harry-potter-world.blog.cz
V novém rozhovoru herečka Kelly Mcdonald, která v Harry Potterovi ztvárnila ducha Šedé dámy, dceru jedné ze zakladatelů Heleny z Havraspáru. Ukázalo se, že režisér David Yates jí původně žádal aby vykreslila charakter postavy Nymfadory Tonksnové(Harry Potter a Fénixův řád), nakonec se samozřejmě rozhodl pro Natalii Tenu.

Ron and Hermione || Numb

22. ledna 2011 v 18:15 | Michal |  videa

Škola čar a kouzel v Bradavicích

22. ledna 2011 v 18:11 | Michal |  Informace
my-harry-potter-world.blog.cz
Škola čar a kouzel v Bradavicích je fiktivní škola v příbězích o Harrym Potterovi.
Škola byla před více než tisíci lety založena čtyřmi největšími čarodějkami a čaroději té doby - Godrikem Nebelvírem, Helgou z Mrzimoru, Rowenou z Havraspáru a Salazarem Zmijozelem. Podle nich byly pojmenovány čtyři koleje - Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Heslem školy je Draco dormiens nunquam titillandus - "Nikdy nelechtej spícího draka". Existuje také hymna Bradavic.

Zmijozel

22. ledna 2011 v 17:48 | Michal |  Koleje
my-harry-potter-world.blog.cz
Zmijozel (v originále Slytherin) byl založen Salazarem Zmijozelem. Salazar chtěl, aby se žáci vybírali jen z čistokrevných kouzelnických rodin, což vedlo k rozkolu mezi ním a ostatními třemi zakladateli. Nakonec Bradavice opustil, zanechal však po sobě památku v podobě Tajemné komnaty, kterou střežil obrovský had a směl v budoucnu otevřít jen jeho dědic. Autorka J. K. Rowlingové se pro jeho jméno pravděpodobně inspirovala portugalským diktátorem z let 1932 - 1968, Antóniu de Olivira Salazarovi. Kolejními barvami Zmijozelu jsou zelená a stříbrná. Erbovním zvířetem je had. Kolejním duchem je Krvavý baron. Ředitelem zmijozelské koleje byl v letech 1981 - 1997 Severus Snape, po něm převzal ředitelské místo Horácio Křiklan, který byl ředitelem koleje již jednou, než odešel v roce 1981 na odpočinek. Zmijozel je často popisován jako "kolej zlých čarodějů", ve skutečnosti ne všichni ze Zmijozelu jsou zlí - vlastnostmi, které je spojují, jsou ctižádost a "nebýt dobrý, když z toho neplyne zisk". Všichni žáci Zmijozelu by měli být alespoň z jedné strany potomky čistokrevných kouzelnických rodin. Společenská místnost Zmijozelu se nachází v podzemí. Vchod je ukryt za obrazem a otevírá se heslem. Místnost je velká a umÍstěná pod jezerem.

Horácio Křiklan

22. ledna 2011 v 17:40 | Michal |  Profesoři
my-harry-potter-world.blog.cz
Horácio Křiklan (v originále Horace Slughorn) se v sérii objeví až v šestém díle. Býval učitelem lektvarů a ředitelem zmijozelské koleje v Bradavicích. Na tato místa pak postupně nastoupil znovu. Na místo profesora lektvarů nastoupil na žádost Albuse Brumbála. Hlavní zásluhu na přesvědčení Křiklana má Harry Potter, kterému se nevědomky povedlo Křiklanovi připomenout dřívější oblíbené a slavné studenty, s nimiž Křiklan stále komunikoval do doby, než se ho smrtijedy pokusili přemluvit, aby rozšířil jejich řady. Jmenováním Křiklana do funkce profesora lektvarů Brumbál sledoval zřejmě mnohé záměry. Mimo jiné také doufal, že od Křiklana získá vzpomínku, která se týká lorda Voldemorta. Tuto vzpomínku se Harrymu podaří získat za pomoci lektvaru felix felicis a Hagrida. Hagridovi zemře pavouk Aragog. Tento pavouk patřil mezi akromantule, jejichž jed je velmi cenný, což Křiklana naláká na pavoukův pohřeb, kde mrtvého spolu s Hagridem zapijí. Poté, co mu Harry řekne, že jeho matka, jedna z jeho nejoblíbenějších žáků, obětovala život za svého jediného syna, i když nemusela zemřít, opilý daruje Harrymu vzpomínku, ve které říká Raddleovi o viteálech a že není bezpečné, ale ne nemožné dělit duši na více částí. Brumbál se jen potřeboval ujistit, jestli se Raddle dozvěděl od Křiklana o možnosti stvoření více viteálů.

Nebelvír

22. ledna 2011 v 17:28 | Michal |  Koleje
my-harry-potter-world.blog.cz
Nebelvír (anglicky Gryffindor) byl založen Godrikem Nebelvírem. Kolejními barvami Nebelvíru jsou červená a zlatá. Erbovním zvířetem je okřídlený lev. Kolejním duchem je Sir Nicholas de Mimsy-Porpington, známější pod jménem Skoro bezhlavý Nick. Společenská místnost Nebelvíru se nachází v severní věži. Vstup střeží portrét Buclaté dámy a heslo, které se mění. Nebelvírská společenská místnost je malá a útulná. Na koleji studují mimo jiné Neville Longbottom, Wesleovi, Harry Potter a Hermiona Grangerová.

Mrzimor

22. ledna 2011 v 17:09 | Michal |  Koleje
my-harry-potter-blog.cz
Mrzimor (anglicky Hufflepuff) byl založen Helgou z Mrzimoru. Kolejními barvami jsou žlutá a černá. Erbovním zvířetem je jezevec. Kolejním duchem je Tlustý mnich. Mrzimor se jmenuje podle své zakladatelky Helgy z Mrzimoru, která bývala jednou z největších čarodějek. Co se týče dědiců, není znám žádný, který by žil v době, kdy se odehrává příběh. V šesté knize je ovšem zmíněna Hepziba Smithová, coby dědička, kterou zabil lord Voldemort, aby se zmocnil šálku, který patřil Helze z Mrzimoru, a udělal z něj viteál. Harry nikdy ve společenské místnosti Mrzimoru nebyl. Ví se o ní, že se nachází v přízemí hradu v blízkosti kuchyně.

Obsah bonusového disku DVD a Blu-ray HP7: část I. odhalen? + fotky z vystřižených scén

22. ledna 2011 v 16:45 | Michal |  Novinky - Denní věštec
my-harry-potter-world.blog.cz
BBFC (Britská klasifikační filmová tabulka), která má za úkol zaznamenávat, třídit a cenzurovat propagační materiály z filmů, televizních seriálů, DVD a Blu-ray zveřejnila seznam bonusových materiálů DVD a Blu-ray Harry Potter a Relikvie smrti: část 1, který má kromě osmi vystřižených scén z filmu prý obsahovat také dva featurette (videa přibližující nějakým způsobem film nebo postavy) a osm krátkých bonusů. Každopádně to ale ještě nemusí být úplně finální obsah DVD a raději si ještě počkejme na oficiální potvrzení... Film má podle informací vyjít v Česku na DVD 13.dubna a Blu-ray 14.dubna.2011! 

Harry Potter: scan z časopisu Total Film

22. ledna 2011 v 13:42 | Michal |  Novinky - Denní věštec
my-harry-potter-world.blog.cz
Zde je scan z časopisu Total Film. Scan je plánovaný na březen.

imagebam.com

Video: Tom Felton in Universla Orlando Resort Theme Parks

22. ledna 2011 v 13:37 | Michal |  Tom Felton/Draco Malfoy
my-harry-potter-world.blog.cz
Objevilo se video z Universal Orlando Resort Theme Parks, kde Tom byl se svou přítelkyní Jade. Video je z horské dráhy Hulk Coaster na Floridě. Tom je v druhé řadě druhý (z leva).

VIDEO NAJDETE ZDE


Havraspár

22. ledna 2011 v 11:12 | Michal |  Koleje
my-harry-potter-world.blog.cz
Havraspár (v originálu Ravenclaw, spojení slov raven - krkavec či havran a claw - pařát, spár) byl založen Rowenou z Havraspáru. Kolejními barvami jsou modrá a bronzová, erbovním zvířetem je orel. Kolejním duchem je Šedá dáma, což je dcera Roweny z Havraspáru, vlastním jménem Helena z Havraspáru. Památkou po Roweně je diadém, (který ukradla Helena své matce) ze kterého udělal lord Voldemort svůj viteál. Později byl ale diadém zničen zložárem a s ním zanikla i další část Voldemortovy duše. Havraspárská společenská místnost se nachází v západní věži hradu. Vchodem jsou dveře bez kliky s klepadlem v podobě havrana. Po klepnutí vydá klepadlo otázku, na kterou je nutné odpovědět. Pokud se otázka zodpoví tak, aby se klepadlu zdála moudrá, dveře se otevřou, pokud ne, musí dotyčný počkat na někoho, kdo na otázku uspokojivě odpoví. Otázky se mění. Společenská místnost Havraspáru je větší a vzdušnější než nebelvírská. Rowena z Havraspáru byla dle Moudrého klobouku "zrozená v lůně hor", což by snad mohlo odpovídat Skotsku. Nejlepší přítelkyně Helgy z Mrzimoru byla obdařena mimořádnou inteligencí a neuvěřitelnou kreativitou, mimo jiné vymyslela pohyblivé bradavické schodiště. Rowena měla minimálně jedno dítě a to dceru Helenu z Havraspáru

Severus Snape

22. ledna 2011 v 10:53 | Michal |  Profesoři
my-harry-potter-world.blog.cz
Severus Snape je literární postava z románů o Harrym Potterovi spisovatelky Joanne K. Rowlingové. Narodil se 9. ledna 1960 čarodějce Eileen Prince-Lloydové, provdané Snapeové a mudlovi Tobiasi Snapeovi, má tedy jen z poloviny čistou krev. Patnáct let byl profesorem lektvarů na bradavické Škole čar a kouzel, šestnáctý rok vyučoval Obranu proti černé magii. Je nejméně oblíbeným profesorem Harryho Pottera, ke kterému se od začátku chová s despektem a záští. Severus Snape má podle popisu sinalou pleť, studené černé oči, hákovitý nos, mastné černé vlasy po ramena a žluté zuby. Obléká se výhradně do dlouhého černého hábitu, ve kterém připomíná "přerostlého netopýra". Právě v toto zvíře se sám Snape doopravdy dokáže přeměnit. Ve filmu ho hraje Alan Rickman. Jméno Severus je stejně jako jména jiných postav odvozeno z latiny, znamená přísný - narozdíl od ostatních latinských jmen šlo ale o poměrně běžné středověké jméno. Příjmení Snape je odvozeno od jména malé vesnice v hrabství Suffolk, možná je i souvislost s anglickým slovesem snap (chňapat).

Filius Kratiknot

22. ledna 2011 v 10:45 | Michal |  Profesoři
my-harry-potter-world.blog.cz
Filius Kratiknot (v originále Filius Flitwick) je profesorem kouzelných formulí a ředitel havraspárské koleje. V knize je popisován jako maličký hubený kouzelník, který se vždycky musel postavit na hromádku knih, aby viděl přes stůl. Vyskytly se proto domněnky, že je napůl skřet a napůl kouzelník. Jeho přesné stáří není známo, z knihy lze vyvodit, že není právě nejmladší.
Často pracuje také mimo učebnu, protože pomáhá vybavit školu obrannými formulemi. Učil třeba poznat vstupní bránu podobu Siriuse Blacka. V pátém díle odstranil většinu z toho, co způsobily vynálezy Freda a George Weasleyových, kterých se nemohla Dolores Umbridgeová zbavit. Na památku na toto období však ponechal část bažiny, kterou stvořili uvnitř školy s tím, že to je "ukázka dobře provedeného kouzla". V sedmém díle bojuje v závěrečné bitvě o Bradavice s Yaxleym a Antonínem Dolohovem.

Pomona Prýtová

22. ledna 2011 v 10:41 | Michal |  Profesoři
my-harry-potter-world.blog.cz
Pomona Prýtová (v originále Pomona Sprout) je bradavickou profesorkou bylinkářství a ředitelkou mrzimorské koleje. V knize je profesorka Prýtová popisována jako obtloustlá malá čarodějka, která má hábit často špinavý od hlíny, protože tráví mnoho času ve sklenících. Ačkoli se objeví již v prvním díle, větší roli dostane až ve druhém díle, kde učí své studenty druhého ročníku o mandragorách, pomocí kterých později spolu s madam Pomfreyovou vyléčí napadené baziliškem. Jako většina bradavických učitelů je později proti Dolores Umbridgeové a nehlasně podporuje Harryho v tom, že chce odhalit veřejnosti pravdu o Voldemortovi. V šestém díle je pro to, aby byly Bradavice stále otevřeny i po Brumbálově smrti s tím, že by si to tak přál. Pak se účastní jeho pohřbu, kde je oblečena čistěji než kdy předtím. V posledním díle pomáhá svými znalostmi o rostlinách ochránit Bradavice před smrtijedy a Voldemortem. V epilogu posledního dílu je uvedeno, že na její místo profesorky bylinkářství nastoupil Neville Longbottom, nejsou ale známy okolnosti jejího odchodu.

Minerva McGonagallová

22. ledna 2011 v 10:39 | Michal |  Profesoři
my-harry-potter-world.blog.cz
Minerva McGonagallová (* 4. říjen 1925) je zástupkyní ředitele Bradavic, později ředitelkou, ředitelkou nebelvírské koleje, od prosince 1956 profesorkou přeměňování (všechny předchozí funkce převzala po Albusi Brumbálovi). Patří mezi nejlepší čarodějky, je jedna ze sedmi registrovaných zvěromágů (bere na sebe podobu mourovaté kočky). V knize se poprvé objevila již v první kapitole. Je vysoká a přísně vyhlížející. Má černé vlasy svázané do drdolu a nosí smaragdově zelené šaty a špičatý klobouk nakloněný na jednu stranu. Nosí hranaté brýle. Je přísná, ale spravedlivá. Neprojevuje moc často emoce, i když vše cítí. Když se projeví, může to být pro ostatní šok. Harry tvrdí, že jedna z nejhorších věcí, kterou v životě slyšel byl výkřik profesorky McGonagallové na konci sedmého dílu, když se dozvěděla o tom, že je Harry mrtvý. V mládí studovala v nebelvírské koleji. Byla s Brumbálem, když svěřoval Harryho do péče Dursleyových. Je fanynkou famfrpálu, a tak v prvním díle dostala Harryho do nebelvírského famfrpálového týmu, v témže roce přeměnila šachové figury, aby byly schopny samy hrát šachy - to byl jeden z úkolů, kterými musel Harry projít, když chtěl získat Kámen mudrců. Kvůli své spravedlivé povaze neuznávala profesorku Dolores Umbridgeovou, která působila v pátém díle na škole jako vrchní vyšetřovatelka a později jako ředitelka. V té době také strávila čas v nemocnici sv. Munga poté, co byla zasažena kletbou, když protestovala proti vyhnání Hagrida z Bradavic. Na konci šestého dílu se stala po smrti Brumbála na chvíli zastupující ředitelkou Bradavic, ale kvůli chopení moci Voldemortem byla v sedmém díle nahrazena dvojitým agentem Severusem Snapem. Na konci sedmého dílu pustí Amycuse Carrowa do havraspárské společenské místnosti, když hledá svou sestru Alektu. Když se Amycus snaží svést Alektinu vinu ze zavolání Voldemorta na studenty, McGonagallová okamžitě zasahuje, Amycus jí nakonec plivne do tváře. To vyprovokuje Harryho, schovaného pod neviditelným plášťem, který se odhalí a použije proti Amycusovi kletbu Cruciatus. Poté, co získá informace od Harryho, zburcuje školu k odporu proti Voldemortovi a protože neví, že Snape je stále na jejich straně, vyhodí ho ze školy. Pak organizuje bitvu o Bradavice a nakonec bojuje spolu s Kingsley Pastorkem a Horaciem Křiklanem proti samotnému Voldemortovi. Po smrti Severuse Snapea se stala bradavickou ředitelkou znovu, ale již jí nebyla v době, kdy se odehrával epilog posledního dílu, jak uvedla J. K. Rowlingová, odešla do důchodu. Ve filmu ji ztvárnila Dame Maggie Smith.

Draco Malfoy

22. ledna 2011 v 10:32 | Michal |  Studenti
my-harry-potter-world.blog.cz
Draco Malfoy (* 1980) je fiktivní postava ze série knih J. K. Rowlingové "Harry Potter". Je synem Luciuse a Narcisy Malfoyových. Ve Škole čar a kouzel náleží do Zmijozelu a je oblíbencem Severuse Snapea, ředitele této koleje. Je pyšný na svou čistou krev, nemá rád mudly a velmi touží po moci a slávě. Jeho otec je smrtijed. Ve škole je stále doprovázen spolužáky Crabbem a Goylem. Draco je popisován jako vysoký chlapec s bledým obličejem, ulísanými blonďatými vlasy a světla šedýma očima. I když Draco často dává najevo nadřazenost, v krizových situacích se projevuje jako strašpytel, např. v prvním díle při školním trestu v Zapovězeném lese, kdy utekl před postavou v kápi. Ve filmovém zpracování ho ztvárnil Tom Felton. Jméno Draco znamená drak, příjmení Malfoy patrně vychází z francouzského mal foi - zlá víra, nepoctivost.

Blaise Zabini

22. ledna 2011 v 10:22 | Michal |  Studenti
my-harry-potter-world.blog.cz
Blaise Zabini (uprostřed) je zmijozelským studentem v Harryho ročníku. Je popisován jako vysoký hezký černý chlapec. Má slavnou krásnou matku, která sedmkrát ovdověla. Každý z jejích manželů zemřel za záhadných okolností a po smrti každého z nich zdědila velké množství zlata. I když byl poprvé zmíněn už při zařazování v prvním díle, objevil se už pouze v šestém díle, kdy byl jako jeden z mála pozván ke Křiklanovi během cesty do Bradavic, Křiklanových akcí se zúčastnil i nadále.

Gregory Goyle

22. ledna 2011 v 10:17 | Michal |  Studenti
my-harry-potter-world.blog.cz
Gregory Goyle je zmijozelským studentem v Harryho ročníku, jeho otec je smrtijed. Goyle věčně doprovází Draca Malfoye jako jeho gorila. Podle knihy je velmi hloupý a nedokáže nic dělat podle svého rozhodnutí, většinou poslouchá Dracovy rozkazy. V pátém díle hrál v zápase proti Nebelvíru jako zmijozelský odrážeč. V sedmém díle, po "pádu" Malfoyových, se Goyle už odmítal Dracovi jen tak sloužit. Po smrti Crabbea spolu s Dracem litovali jeho smrti.

Vincent Crabbe

22. ledna 2011 v 10:13 | Michal |  Studenti
my-harry-potter-world.blog.cz
Vincent Crabbe je zmijozelským studentem v Harryho ročníku, jeho otec je smrtijed. Crabbe věčně doprovází Draca Malfoye jako jeho gorila. Podle knihy je velmi hloupý a nedokáže nic dělat podle svého rozhodnutí, většinou poslouchá Dracovy rozkazy. Podle Malfoye je ale Crabbe chytřejší než Goyle, protože ve druhém díle je vybrán jako jeho sekundant, když si domluvili souboj s Harrym. V pátém díle hrál v zápase proti Nebelvíru jako zmijozelský odrážeč. V sedmém díle, po "pádu" Malfoyových, se Crabbe projevil jako dobrý kouzelník, odborník na kletbu Cruciatus a už odmítal Dracovi jen tak sloužit. V sedmém díle zemře, když aniž by si to uvědomil, zničil Voldemortův viteál.